Публікаційна етика

Редакція журналу «Морський екологічний журнал» підтримує певний рівень вимог при відборі і прийомі статей, представлених в редакцію. Ці норми визначаються науковим напрямком журналу і стандартами якості наукових робіт та їх викладу, прийнятими в науковому співтоваристві.

Редакція закликає дотримуватися принципів Кодексу етики наукових публікацій, розробленого Комітетом з етики наукових публікацій (COPE).

Етичні зобов’язання редакторів журналу

Редактор повинен без упередження розглядати всі рукописи, представлені до публікації, оцінюючи кожен належним чином, незважаючи на расову, релігійну, національну приналежність, а також положення або місце роботи автора (авторів).

Не допускається до публікації інформація, якщо є достатньо підстав вважати, що вона є плагіатом.

Усі надані для публікації матеріали проходять ретельний відбір і рецензуються. Редколегія залишає за собою право відхилити статтю або повернути її на доопрацювання. Автор зобов’язаний допрацювати статтю відповідно до зауважень рецензентів або редколегії.

Рішення редактора щодо прийняття статті до публікації базується на таких характеристиках статті, як важливість результатів, оригінальність, якість викладу матеріалу та відповідність профілю журналу. Рукописи можуть бути відхилені без рецензування, якщо редактор вважає, що вони не відповідають профілю журналу. При прийнятті таких рішень редактор може консультуватися із членами редакційної колегії або рецензентами.

Етичні зобов’язання авторів

Автори повинні гарантувати, що вони написали абсолютно оригінальні статті, і якщо автори використовували роботу або слова інших, то це було належним чином оформлено у вигляді посилань або цитат у лапках.

Подання ідентичної статті більш ніж в один журнал розцінюється як неетична поведінка і є неприйнятною.

Стаття має бути структурованою, містити достатньо посилань і оформленою згідно вимог.

Недобросовісні або завідомо неточні ствердження у статті представляють собою неетичну поведінку і є неприйнятними.

Автор, який здійснює листування із редакцією, має гарантувати, що всі співавтори ознайомилися та затвердили кінцеву версію статті, а також погодилися на її публікацію.

Автори статей несуть усю повноту відповідальності за зміст статей і за сам факт їх публікації. Редакція журналу не несе ніякої відповідальності перед авторами за можливий збиток, викликаний публікацією статті. Редакція має право вилучити статтю, якщо з’ясується, що в процесі публікації статті були порушені чиїсь права або ж загальноприйняті норми наукової етики. Про факт вилучення статті редакція повідомляє автора.

Етичні зобов’язання рецензентів

Для забезпечення об’єктивності оцінювання рукописів редакція дотримується подвійного «сліпого» рецензування

Оскільки рецензування рукописів є істотним етапом у процесі публікації і, таким чином, у реалізації наукового методу як такого, кожен учений зобов’язаний виконувати певну долю робіт з рецензування.

Якщо обраний рецензент не впевнений, що його кваліфікація відповідає рівню досліджень, представлених в рукописі, він повинен відразу повернути рукопис.

Рецензент повинен об’єктивно оцінити якість рукопису, представлену експериментальну і теоретичну роботу, її інтерпретацію і виклад, а також врахувати, якою мірою робота відповідає високим науковим і літературним стандартам. Рецензент повинен шанувати інтелектуальну незалежність авторів.

Рецензенти повинні адекватно пояснити й аргументувати свої судження, щоб редактори і автори могли зрозуміти, на чому засновані їх зауваження. Будь-яке твердження про те, що спостереження, висновок або аргумент був вже раніше опублікований, повинне супроводжуватися відповідним посиланням.

Рецензент повинен звернути увагу редактора на будь-яку істотну схожість між даним рукописом і будь-якою опублікованою статтею або будь-яким рукописом, одночасно представленим до іншого журналу.

Рецензенти не повинні використовувати або розкривати неопубліковану інформацію, аргументи або інтерпретації, що містяться в даному рукописі, якщо на це немає згоди автора.

  1. Усі рукописи спочатку розглядаються редакторами на предмет оцінки їх відповідності тематиці і вимогам журналу.
  2. Представлені рукописи спрямовуються рецензенту (одному із членів редакційної колегії, фахівцю у відповідній галузі). Рукопис проходить подвійне сліпе рецензування: ні автори, ні рецензенти не знають один одного.

Процедура рецензування орієнтована на максимально об’єктивну оцінку змісту наукової статті, визначення її відповідності вимогам журналу та передбачає всебічний аналіз переваг та недоліків матеріалів статті.

Рецензент робить висновок щодо доцільності публікації із зазначенням основних недоліків статті (якщо такі є), а також висновок про можливість опублікування: «рекомендується», «рекомендується з урахуванням виправлення зазначених недоліків» або «не рекомендується».

Найпоширенішими причинами для відмови в публікації статті є:

– погана або неправильна структурованість публікації;

– відсутність наукової новизни;

– у статті недостатня кількість актуальних посилань на літературні джерела;

– стаття містить теорії, концепції або висновки, які не повністю підтримуються даними, аргументами або інформацією;

– стаття має погану якість мови.

  1. Рішення направляється авторові (-ам). Статті, що підлягають доробці, надсилаються авторові (-ам) разом із текстом рецензії, що містить конкретні рекомендації з доробки статті.
  2. Дороблений варіант статті направляється на повторне рецензування. У випадку повторного негативного результату рецензування стаття відхиляється та не підлягає подальшому розгляду.

Редакція не вступає в дискусію з авторами відхилених статей.

 

Боротьба з плагіатом

Усі наукові статті, які надходять у редакцію журналу, проходять перевірку на плагіат за допомогою програмного забезпечення StrikePlagiarism.com від польської компанії Plagiat.pl. Ми захищаємо права авторів/співавторів і розслідуємо заяви про плагіат або неправильне використання опублікованих статей. Автори несуть відповідальність за достовірність інформації, поданої в статтях, точність імен, прізвищ та цитат. Автори несуть відповідальність за представлені ними матеріали в разі виявлення плагіату в них. Аналогічно ми захищаємо репутацію журналу проти зловживання службовим становищем. Таким чином, журнал залишає за собою право відхилити статтю за плагіат без додаткових пояснень і прийняти відповідні правові заходи. Якщо плагіат виявляється після публікації, журнал може опублікувати виправлення або відкликати статтю.

 

Політика ретракції

У рідкісних випадках може знадобитися відкликання опублікованих статей. Журнал буде слідувати рекомендаціям COPE у таких випадках. Ретрагована стаття залишається індексованою та пов'язаною з оригінальною статею. Журнал забезпечує безкоштовний, негайний та постійний доступ в Інтернеті до повного тексту всіх статей.
Редактори журналів повинні розглянути можливість відкликання публікації, якщо:
• вони мають чіткі докази того, що дані є недостовірними, або внаслідок проступків (наприклад, створення даних) або відвертої помилки (наприклад, прорахунку або експериментальної помилки)
• результати раніше були опубліковані в іншому місці без належного перехресного посилання, дозволу чи обґрунтування
• вона є плагіатом
• повідомлено про неетичні дослідження
Редакція журналів повинна розглянути можливість висловити занепокоєння, якщо:
• вони отримують відомості про неподобство у діях авторів, але відсутні чіткі докази такої поведінки
• є докази того, що результати є недостовірними, але установа авторів не буде розслідувати справу
• вони вважають, що розслідування щодо імовірних правопорушень, здійснених авторами і пов’язаних із публікацією, або не було, або не було б, справедливим та неупередженим чи переконливим
• ведеться розслідування, але рішення не очікуються протягом тривалого часу
Редактори журналів повинні розглянути можливість виправлення, якщо:
• невелика частина у іншому якісної публікації виявляється неправдивою
• список авторів / спонсорів містить помилки (тобто автор, який заслуговує бути співавтором, був опущений або включений той, хто не відповідає критеріям авторства).

 

Конфлікт інтересів

Щоб забезпечити об’єктивність, нейтральність і прозорість у дослідженні та забезпечити дотримання прийнятих принципів етичної та професійної поведінки, автори та рецензенти, які беруть участь у стадії подання рукопису, повинні включати інформацію щодо джерел фінансування та потенційних конфліктів інтересів, фінансових або нефінансові, – чи справді вони мали вплив. Подання з незаявленими конфліктами, які пізніше виявляться, можуть бути відхилені. Опубліковані статті, можливо, потребуватимуть переоцінки, публікації виправлень або, у серйозних випадках, відкликання.

Типи конфліктів для авторів:

гранти на дослідження від фінансових установ. Будь ласка, надайте інформацію про спонсора дослідження та номер гранту в розділі подяки рукопису;
гонорари за виступи на конференції;
фінансова підтримка участі в конференції;
фінансова підтримка освітніх програм;
працевлаштування або консультація;
підтримка спонсора проекту;
посада в дорадчій раді чи раді директорів або інший тип управлінських відносин;
множинні приналежності;
фінансові відносини, наприклад, володіння капіталом або інвестиційний інтерес;
права інтелектуальної власності (наприклад, патенти, авторські права та роялті від таких прав);
посилання на «хижі» журнали;
майно подружжя та/або дітей, які можуть мати фінансовий інтерес у роботі;
особисті стосунки або конкуруючі інтереси, прямо чи опосередковано пов’язані з цим дослідженням;
професійні інтереси чи особисті переконання, які можуть вплинути на ваше дослідження.

Автор, який відповідає за подання статті, повинен зібрати інформацію про конфлікт інтересів (перелічених вище) від усіх авторів і оголосити їх від імені всіх авторів на етапі подання рукопису. Заявлені конфлікти інтересів будуть розглянуті редактором і рецензентами.

«Морський екологічний журнал» має намір запобігти конфлікту інтересів, доручаючи матеріали редакції та запрошуючи рецензентів. Вони повинні відмовитися в будь-якій із наведених нижче ситуацій і повідомити журналу про будь-які конфлікти.

Типи конфлікту інтересів для редакторів і рецензентів:

редактори та/або рецензенти мають нещодавню публікацію або поточне подання будь-яким автором рукопису;
редактори та/або рецензенти поділяють або нещодавно поділилися приналежністю до будь-якого автора рукопису;
редактори та/або рецензенти співпрацюють або нещодавно співпрацювали з будь-яким автором рукопису;
редактори та/або рецензенти мають тісний особистий зв’язок з будь-яким автором рукопису;
редактори та/або рецензенти мають фінансову зацікавленість у темі роботи над рукописом;
редактори та/або рецензенти не можуть бути об’єктивними щодо рукопису.

 

Заява про конфіденційність

Імена та адреси електронної пошти, введені на цьому сайті журналу, будуть використовуватися виключно для заявлених цілей цього журналу і не будуть доступні для будь-яких інших цілей або будь-якої іншої сторони.

Дані, зібрані від зареєстрованих і незареєстрованих користувачів цього журналу, підпадають під стандартне функціонування рецензованих журналів. Вони включають в себе інформацію, яка уможливлює зв'язок для редакційного процесу.

Редакція цього журналу використовує ці дані для керівництва своєю роботою по публікації і вдосконалення цього журналу. Дані не будуть продаватися за цим журналом і не будуть використовуватися в цілях, відмінних від зазначених тут. 

Спонсори

Журнал видається за рахунок Державної установи «Інститут морської біології НАН України».